Committee


General Co-Chairs

  • Jun-Hong Cui ( Jilin University, )
  • Fumin Zhang ( Georgia Institute of Technology, )

Technical Program Committee (TPC) Co-Chairs

  • Lee Freitag  ( Woods Hole Oceanographic Institute, )
  • Zheng Peng ( City College of New York, )

Local Arrangement Chair

  • Tingting Yang  ( Dalian Maritime University, )

Publicity Co-Chairs

  • Jun Liu  ( Beihang University, )
  • Joao Pedro Gomes  ( Institute for Systems and Robotics, )

Publication Co-Chairs

  • Paolo Casari  ( University of Trento, )
  • Yu Luo  ( Mississippi State University, )

Finance Chair

  • Chengbing He  ( Northwestern Polytechnical University, )

Sponsorship Chair

  • Shaobin Cai  ( Huaqiao University, )

EDAS Chair

  • Shanshan Song  ( Jilin University, )

Web Chair

  • Yu Gou  ( Jilin University, )

Technical Program Committee

  • Ian Akyildiz ( Georgia Institute of Technology )
  • Ayman AlHarbi ( Umm al-Qura University )
  • Payman Arabshahi ( University of Washington )
  • Stefano Basagni ( Northeastern University )
  • Elizabeth Basha ( University of the Pacific )
  • Filippo Campagnaro  ( University of Padova )
  • Yougan Chen ( Xiamen University )
  • Wei Cheng  ( University of Washington Tacoma )
  • Giulia De Masi ( Technology Innovation Institute )
  • Emrecan Demirors ( Northeastern University )
  • Qiao Gang ( Harbin Engerneering University )
  • Paul Gendron  ( University of Massachusetts Dartmouth )
  • Xiaoyan Hong ( University of Alabama )
  • Fei Ji ( South China University of Technology )
  • Lianyou Jing ( Dalian University of Technology )
  • Hovannes Kulhandjian  ( California State University,  Fresno )
  • Wei Li ( Harbin Institute of Technology, Shenzhen )
  • Yu Luo  ( Missisipi State University )
  • Tommaso Melodia ( Northeastern University )
  • Urbashi Mitra ( University of Southern California )
  • Andrea Munafo ( National Oceanography Centre )
  • Miao Pan ( University of Houston)
  • Soo-Hyun Park ( Kookmin University )
  • Dario Pompili ( Rutgers University )
  • Mehdi Rahmati ( Cleveland State University )
  • Christian Renner ( University of Koblenz-Landau )
  • Chao Shen ( Carleton University )
  • Wentao Shi ( Northwestern Polytechnical University )
  • George Sklivanitis ( Florida Atlantic University )
  • Aijun Song ( University of Alabama )
  • Luiz Vieira ( Universidade Federal de Minas Gerais )
  • Jie Sun ( Shenyang Institute of Automation, Chinese Academy of Sciences )
  • Xingbin Tu ( Zhejiang University )
  • Zhaohui Wang ( Michigan Technological University )
  • Yun Ye ( City University of New York )
  • Huseyin Ugur Yildiz ( TED University )